На Львівщині вперше в Україні розробляється стратегія агломерації. Цей процес стартував за ініціативою Львівської ОВА і здійснюється за підтримки програми Ради Європи «Посилення доброго демократичного врядування і стійкості в Україні». До нього наразі залучена Львівська і 17 сусідніх громад.
В світі агломераційний шлях розвитку притаманний більшості великих міст, ми ж наразі робимо перші кроки на цьому шляху. Відтак багато хто із наших читачів не розуміє, що таке агломерація і в чому її вигоди. З цими питаннями ми звернулись до голів громад майбутньої агломерації та протягом найближчого часу публікуватимемо їхні відповіді. Голова Жовтанецької ОТГ Ярослав Деркач погодився поділитися своїми думками у короткому опитуванні.
- Що таке агломерація у Вашому розумінні?
Агломерація – це об’єднання досвіду, напрацювань, сильних сторін громад та їхня спільна робота над проблемами задля добробуту, стабільності та покращення умов життя людей у сфері транспорту, медицини, екології, освіти, інфраструктури тощо.
- В чому може бути вигода для Вашої громади від співпраці в форматі агломерації?
Насамперед від агломерації очікую взаємодії. Коли громади не конкурують, а спільно напрацьовують шляхи вирішення проблем. Коли є взаєморозуміння та спільна мета. Щиро вірю, що спільно набагато швидше можна вирішити проблеми екології, напрацювати позитивні кроки в сфері транспорту та пасажирських перевезень, спільно можемо допомагати та підтримувати як бізнес, так і вразливу частину населення, розвивати інфраструктуру.
- Які проекти співпраці в рамках Львівської агломерації Ви вважали би першочерговими?
- Спільне вирішення та напрацювання проблеми твердих побутових відходів: їхня утилізація і переробка;
- Покращення якості транспортних послуг: напрацювання маршрутів, оновлення автопарку, впровадження заходів безпеки;
- Співпраця у сфері медичних послуг: забезпечення якісної та доступної медицини для жителів агломерації.
- Як забезпечити баланс інтересів такої великої громади як Львівська і сусідніх, менших громад?
Щоб забезпечити баланс, потрібно зрозуміти, що ми можемо дати Львівській громаді та чим вона допоможе нам. Це з одного боку велике місто, сучасне, розвинене, туристичне, куди прагне молодь. Водночас, при всій повазі, Льві шумний, насичений і переповнений. Натомість в нашій громаді не так багато певних можливостей, проте життя стабільне та більш спокійне, де відпочиваєш від украй «надзвичайного» ритму життя.
Підсумую, що сильні сторони одних громад повинні доповнювати та розвивати слабші інших. За таких умов зможемо дотримуватись балансу.
- Завершують роботу над стратегією Львівської агломерації. Якими Ви бачите наступні кроки на цьому шляху?
Попереду, вважаю, клопітка праця та чіткі впровадження спільних напрацювань відповідно до стратегії.